Rustykalny chlebek

Wiem, że wielu z Was czeka z niecierpliwością na ten przepis, zatem nie będę dłużej zwlekać i szybciutko go zamieszczam! 


Powiem tylko, że chleb robi się w zasadzie ... sam.
Bez zagniatania ... A "dziury" chlebowe powstają w sposób naturalny!
Mam zatem nadzieję, że przepis będzie wspaniałą propozycją dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pieczeniem chleba w domu oraz dla tych, którym (z jakiegoś powodu) chleb nie wychodził do tej pory ... 
Zachęcam do wypróbowania - ostrzegam jednak! 
Smak domowego, naturalnego chleba jest niepowtarzalny ... 
Może się zatem zdarzyć, że uzależnicie się od jego pieczenia, jak stało się to u mnie parę lat temu! :)


Z podanych w przepisie składników uzyskamy "chlebek na raz" dla 3 osób. Jeśli chcecie, aby chlebka wystarczyło np. na drugi dzień, proponuję podwoić składniki i upiec dwa chlebki. 
Ze względu na wysoką temperaturę pieczenia chlebka (250 stopni), powinno się go piec w żeliwnym naczyniu lub na kamieniu. 
Dostosowując się jednak do standardów kuchennych w większości domów, proponuję alternatywę w postaci np. dobrej jakości glinianego naczynia (do kiszenia) lub naczynia żaroodpornego (o tolerancji do 250 stopni). 
Podstawą jest, aby takie naczynie posiadało pokrywkę.


Składniki:
450 gramów mąki pszennej typ 550
20 gramów świeżych drożdży lub 1 łyżeczka drożdży suchych 
300 gramów zimnej wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli

Wykonanie:
Drożdże pokruszyć, zalać wodą i wymieszać aż do ich rozpuszczenia.
Mąkę przesiać do miski, dodać sól oraz cukier, wymieszać. 
W przypadku użycia drożdży suchych - dodać je do mąki, soli i cukru, na końcu dodać wodę. 
Kolejno suche składniki połączyć z mokrymi - wymieszać najlepiej drewnianą łyżką, tylko do ich połączenia (nie dłużej niż 30 sekund).
Nie przejmujcie się, jeśli w waszej mieszance będą grudki - nie ma to znaczenia. 
Mieszanka będzie mocno klejąca - nie dodawajcie jednak więcej mąki niż podałam w przepisie. 
Miskę z mieszanką należy szczelnie przykryć folią aluminiową i odstawić do wyrośnięcia (w temperaturze pokojowej) na 12 do 18 godzin. 
Po upływie tego czasu należy przygotować blat oraz ściereczkę kuchenną. Zarówno blat jak i ściereczkę należy dość obficie obsypać mąką. 
Mieszankę na chleb przełożyć na blat, złożyć jak kopertę i uformować kulkę. Następnie przełożyć ją na ściereczkę łączeniem do dołu, przykryć bokami ściereczki i pozostawić do wyrośnięcia na około pół godziny. 
W tym czasie należy przygotować nasze naczynie. Wstawić je do piekarnika (niczym go nie smarujemy) wraz z pokrywką. Włączyć piekarnik, ustawić temperaturę 250 stopni, program góra/dół (bez termoobiegu). Dobrze nagrzać puste naczynie wraz z pokrywką - jest to ważne, w innym przypadku chleb przyklei się do jego ścianek.
Ostrożnie wyjąć naczynie z piekarnika i dosłownie - wrzucić do niego naszą mieszankę, tym razem łączeniem do góry (uzyskamy wtedy piękne pęknięcia na chlebku). Zamknąć pokrywkę i wstawić do piekarnika. 
Piec przez 30 minut w zamkniętym naczyniu. 


Po tym czasie otworzyć piekarnik, zdjąć pokrywę i piec kolejne 15 - 20 minut do czasu, aż wierzch chlebka pięknie się zarumieni. 
Po upieczeniu chlebek należy wyjąć z naczynia i studzić na kratce. 
Smacznego!


Komentarze

  1. Co za cudo! Chleb jak za starych czasów - muszę wypróbować :) :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, bo nie tylko wygląda ale i smakuje również jak z dzieciństwa! :)

      Usuń

Prześlij komentarz